Eesti Psühholoogiaüliõpilaste Ühendus kutsus novembri alguses huvilisi TÜ Kliinikumi unehäirete keskusesse. Üliõpilaste huvi unekliinikut külastada oli suur. Kohapeal jagati meid kaheks grupiks – külastati korda mööda unekabineti ja uneuuringute laborit.
Unekabinetis rääkis õde, et tavaliselt pöördutakse nende poole kas unetuse või siis uneapnoega (ehk unelämbumistõbi). Esimene vastuvõtt on tavaliselt konsultatsioon, et selgusele saada, mis inimest häirib ja miks ta arsti poole pöördus. Juhul kui tegemist on kergema probleemiga, siis edasi uneuuringutele ei saadeta. Unetuse puhul võib inimene osaleda struktureeritud grupiteraapias, mis koosneb viiest kohtumisest, kus jagatakse informatsiooni unest ja unehügeenist, aidatakse leida sobivaid lõdvestusharjutusi, koostatakse unegraafikuid. Kogu teraapia eesmärk on aidata inimesel saavutada loomulik unemuster.
Uneuuringute laboris sai näha tuba, kus unekliiniku patsient oma öö veedab, kui ta uuringusse tuleb. Tavaliselt tuleb patsient kella 18-ks õhtul kliinikusse, millele järgneb mõõtmisvahendite ja elektroodide peale panemine. Kahel inimesel oli võimalus seda protseduuri õhtul ise kaema tulla. Piiluti ka unelaboris olevasse arvutisse, kus näidati uuringugraafikut, millelt oskaja sai välja lugeda unetsüklisust, öiseid ärkamisi, silma- ja jäsemeliigutuste kordumist, pulsisagedust jne.
Hetkel tehakse unekliinikus umbes 10 uuringut kuus. Peamine ajakulu on andmete analüüs, mis on töömahukas. Arst Tuuliki Hion julgustas üliõpilasi, kel tekkis huvi, ühendust võtma unekliinikuga, kas siis eesmärgiks on lihtsalt uudishimu, praktikakoha otsimine või isegi uurimustöö idee selles valdkonnas.

Muljeid jagas Halliki Aasmäe

Veel infot: http://www.kliinikum.ee/psyhhiaatriakliinik/stuktuur-ja- osakonnad/psuehhiaatriaosakond/unehaeirete-keskus